Роздрукувати сторінку

Аспірантська робота

« Назад

Чому люди взагалі захищають аспірантські дисертації? У Радянському Союзі була приказка: вченим можеш ти не бути, а кандидатом бути зобов'язаний. Чому був такий інтерес, така мотивація до захисту аспірантської дисертації? У науково-дослідних інститутах була відносно велика свобода життя, ніж у всій решті країни, і кандидатам наук платили більше, ніж іншим. З часом, правда, ця різниця згладжувалася.

аспірантська дисертація

Давайте перейдемо тепер до дуже важливої складової процесу написання аспірантської дисертації. Всяка аспірантська дисертація - це одна, дві або навіть кілька завдань. Питання в наступному:

Хто і як повинен ставити завдання? Це найважливіше питання. Самі аспіранти та магістри ставити завдання не вміють, це нормальне явище, дивуватися цьому і переживати через це не треба. Вміння добре ставити завдання завжди приходить з досвідом. Для того, щоб вміти добре ставити завдання, треба багато працювати. Тому ми тут стикаємося з двома проблемами: вибір наукового керівника і вибір теми аспірантської дисертації.

Вибір наукового керівника. Якщо Ви не самодостатні, ніколи не вибирайте керівників, які не мають часу займатися Вами. Треба вибирати керівників, у яких є час, можливість і інтерес до Вас і Вашої роботи. Аспірант або магістр, які пущені «на самоплив», опиняються в дуже поганій ситуації саме тому, що вони не вміють ставити завдання.

Для самодостатніх людей існують інші рецепти. Керівник для них повинен бути суперпрофесіоналом своєї справи, це людина, у якої треба вчитися.

Тепер з приводу завдань.

Завдання, проблеми і благі наміри треба чітко розрізняти. У Карла Поппера є чудові слова: «У науці немає областей або гілок знань, в науці є невирішені проблеми і потреба в їх вирішенні».

Що таке завдання в цій ситуації? В завданні повинно бути чітко визначено, що дано і що ми маємо намір отримати і більше того, в задачі зазвичай відомі шляхи її вирішення і апарат, яким ми користуємося. Тобто завдання завжди конкретне, як у шкільній програмі. Прикладом може служити, скажімо, аналіз даних з використанням лінійної регресії. У Вас є апарат, Ви задачу вирішуєте і щось отримуєте. Інший приклад, у Вас є вхідні дані, у Вас є модель, в якій описується поведінка учасників, Вам треба знаходити умови першого порядку. Ось це завдання.

Проблема - це трошки інше. Відомо, що дано, але що ми отримаємо, далеко невідомо. Більше того, апарат і техніка часто бувають невідомі. Їх доводиться винаходити під проблему або модифікувати якісь існуючі. Звідки виникають проблеми і як вони вирішуються, на цю тему написано багато книг. Є чудова книга Томаса Куна 'Структура наукових революцій', є дивовижна книга великого французького математика Анрі Пуанкаре.

Теми для аспірантів повинні бути чіткі і до кінця вирішуванні, з розумінням, як вирішувати. Наприклад, загальна теорія функціонування української економіки - не тема дисертації, це якийсь благий намір, що не буде мати рішення ніколи. На наш погляд, це взагалі не наукові теми, тому ми не будемо про них говорити. З іншого боку, є велика небезпека - аспіранти намагаються вибрати такі вузькі теми, щоб, як їм здається, було простіше.

аспірантська дисертація - це

Всяка аспірантська дисертація - це витрачання деяких інтелектуальних і фізичних ресурсів. Не витрачайте ніколи час на 'вузькі' теми, які нікому не цікаві. Не можна витрачати час на дисертацію, яка застаріє раніше, ніж Ви встигнете її захистити, не можна витрачати час на дисертацію, яка відправиться на полицю і забудеться через півроку. Завжди намагайтеся вибирати правильний баланс значущості роботи і витраченого зусилля. Бо аспірантська дисертація - це витрачені зусилля.

У роботі має бути елемент фундаментальності, не робіть просто технічних робіт, підставили значення, підставили параметри, комп'ютер порахував, отримали якийсь висновки. Повинен бути якийсь новий погляд на проблему, це не обов'язково якийсь прорив у науці, але хоч щось нове повинно бути. А фундаментальність досягається дуже просто - потрібні моделі, нехай зовсім навіть простенькі, але повинні бути моделі. Це стосується будь-яких наук, не тільки математики, економіки, політології, в роботі повинні бути нові моделі, що призводять до нових поглядів.

Дуже часто завдання, які потрібно вирішити, випливають з потреб практики.

Аналізуючи практичну задачу, можна часто придумати дуже загальні моделі.

аспірантські роботи

Планування зусиль і часу при написанні аспірантської роботи

Рішення завдань - це завжди витрати часу. І аспіранти часто не можуть зайнятися наукою, потрібні вільні дні. Домовляючись з роботодавцем, обов'язково домовляйтеся про вільні дні, хоча б один день на тиждень, щоб у Вас був вільний, і ще субота і неділя. Ви сьогодні робите інвестиції в себе. Якщо Ви цих вільних днів не маєте, займаєтеся 'плинністю', а потім намагаєтеся писати аспірантську дисертацію, нічого доброго з цього не вийде.

Можуть сказати, що ніякий серйозний роботодавець на це не піде; якщо платять великі гроші, то вимагають повної віддачі. Насправді, з розумними бізнесменами можна домовитися.

Тут важливо, щоб роботодавець розумів - він, дозволяючи вчитися своєму працівникові в аспірантурі, отримує через деякий час більш кваліфікованого співробітника і при цьому нічого не платить за це навчання.

Ви сьогодні робите інвестиції в себе, захищаючи аспірантську роботу. Тому домовляйтеся з роботодавцем, щоб у Вас був один вільний день на тиждень, щоб Ви пішли в бібліотеку і займалися наукою 16 годин на цей день, плюс субота і неділя, тоді є якийсь шанс. А коли Ви приходите в будній день після роботи на лекцію, а в очах уже нічого немає, повірте, це марна трата часу. Заробляйте трохи менше, але неодмінно майте вільні дні. Потім це окупиться.

Аналіз публікацій. Найважливіша річ для всіх аспірантів: читати треба багато, якщо Ви не читаєте, Ви не можете претендувати на те, що Ви у своїй галузі щось знаєте. Треба переглядати всі основні журнали і, головне, книги. Для цього потрібен час. Аспірантська дисертація без якісного, кваліфікованого огляду - це не дисертація.

Науковий керівник може допомогти, вказавши, які основні журнали читати, які основні статті в області треба знати. Дуже важливо, що коли Ви читаєте, ви повинні створити для себе певний образ області, цей образ області не створюється просто перерахуванням прочитаних робіт, потрібен якийсь погляд.

Аспірантська дисертація - це якийсь погляд на проблему, огляд дисертації - це не просто перелік робіт. Огляд, який просто переповідає чужі роботи, не буде нікому цікавий. В огляді через Ваші ідеї і ваші результати повинні переломлюватися відомі факти. Тут можна провести таку аналогію. Якщо наукові досягнення в якійсь області порівняти з будівлею, то просто послідовний опис опублікованих робіт можна порівняти з послідовним описом цегл. Гарний же огляд показує всю будівлю в якомусь ракурсі. Цей ракурс визначається Вашою моделлю.

Ще одна важлива компонента якісної аспірантської дисертації. Перш ніж починати будь-яку наукову роботу, треба отримати деякі базові знання. Не треба розраховувати на те, що «на пальцях» вдасться отримати серйозний науковий результат. Наука існує більше 4000 років і все, що можна було отримати без освіти, було отримано 3900 років тому.

аспірантські дисертації

Ньютон колись сказав, що бачив далі інших, бо стояв на плечах велетнів. Не забувайте про це, намагайтеся піднятися на плечі велетнів, звідти відкриється дивовижний краєвид.

Структура аспірантської дисертації

По-перше, ніколи не пишіть автобіографію, не пишіть, як Ви прийшли до результатів, ви повинні викладати теорію, а не те, яким чином Ви до цього прийшли.

Таким чином, аспірантська дисертація - це завжди кваліфікаційна робота. Ви захищаєте якусь роботу, в якій Ви показуєте свою кваліфікацію. Це не обов'язково має бути якийсь проривний напрям у науці, практиці. Але іноді це поняття - кваліфікаційна робота - якось спрощується. Вважається, що якщо написав кілька формул або 150 сторінок міркувань, кваліфікаційна робота вже готова і можна йти її захищати. Однак це не так. У будь-якому випадку аспірантська дисертація повинна містити хоча б новий погляд на якісь відомі постановки завдань або якісь нові рішення.

До речі, хочемо Вам нагадати, що наші спеціалісти ( «Multicellphone») можуть для Вас підготовити будь-яку навчально-наукову роботу: замовити, купити чи зробити аспірантську роботу, аспіранська робота на замовлення, замовити аспірантську роботу у спеціалістів та всі інші види наукових робіт. Для цього достатньо скористатися автоматизованою формою на сайті для замовлення робіт або в соціальній мережі ВК. Просто напишіть нам і ми виконаємо будь-яку роботу на замовлення за Вас! Швидко, якісно та дешево)

аспірантська робота це

З повагою  "Multicellphone"!